Upravo objavljene nominacije za Oscara!
22. siječnja 2019.
Music Box (4421 Članci)
Podijeli

Upravo objavljene nominacije za Oscara!

I stigao je dugoočekivani dan kad saznajemo nominirane u 24 kategorije najcjenjenijih filmskih nagrada Oscar.

Članovi Akademije iz svih 17 branši glasovali su za 24 kategorije, a kao i svake godine glumci nominiraju glumce, redatelji redatelje itd. U kategoriji animiranog igranog filma i stranog filma nominacije su određene prema glasovima posebnog komiteta sastavljanog od predstavnika više branši. Svi članovi biraju nominirane za najbolji film.

91. dodjela nagrada Oscar bit će održana u nedjelju 24. veljače u Dolby Theatreu u Hollywoodu, a prijenos će biti organiziran u više od 225 država diljem svijet. Nominirani su:

Najbolja muška glavna uloga

  • Christian Bale “Vice”
  • Bradley Cooper “A Star Is Born”
  • Willem Dafoe “At Eternity’s Gate”
  • Rami Malek “Bohemian Rhapsody”
  • Viggo Mortensen “Green Book”

Najbolja muška sporedna uloga

  • Mahershala Ali “Green Book”
  • Adam Driver “BlacKkKlansman”
  • Sam Elliott “A Star Is Born”
  • Richard E. Grant “Can You Ever Forgive Me?”
  • Sam Rockwell “Vice”

Najbolja ženska glavna uloga

  • Yalitza Aparicio “Roma”
  • Glenn Close “The Wife”
  • Olivia Colman “The Favourite”
  • Lady Gaga “A Star Is Born”
  • Melissa McCarthy “Can You Ever Forgive Me?”

Najbolja žensa sporedna uloga

  • Amy Adams “Vice”
  • Marina de Tavira “Roma”
  • Regina King “If Beale Street Could Talk”
  • Emma Stone “The Favourite”
  • Rachel Weisz “The Favourite”

Najbolji animirani igrani film

  • “Incredibles 2” Brad Bird, John Walker i Nicole Paradis Grindle
  • “Isle of Dogs” Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales i Jeremy Dawson
  • “Mirai” Mamoru Hosoda i Yuichiro Saito
  • “Ralph Breaks the Internet” Rich Moore, Phil Johnston i Clark Spencer
  • “Spider-Man: Into the Spider-Verse” Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord i Christopher Miller

Najbolaj kinematografija

  • “Cold War” Łukasz Żal
  • “The Favourite” Robbie Ryan
  • “Never Look Away” Caleb Deschanel
  • “Roma” Alfonso Cuarón
  • “A Star Is Born” Matthew Libatique

Najbolji dizajn kostima

  • “The Ballad of Buster Scruggs” Mary Zophres
  • “Black Panther” Ruth Carter
  • “The Favourite” Sandy Powell
  • “Mary Poppins Returns” Sandy Powell
  • “Mary Queen of Scots” Alexandra Byrne

Najbolja režija

  • “BlacKkKlansman” Spike Lee
  • “Cold War” Paweł Pawlikowski
  • “The Favourite” Yorgos Lanthimos
  • “Roma” Alfonso Cuarón
  • “Vice” Adam McKay

Najbolji dokumentarni film

  • “Free Solo” Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes i Shannon Dill
  • “Hale County This Morning, This Evening” RaMell Ross, Joslyn Barnes i Su Kim
  • “Minding the Gap” Bing Liu and Diane Quon
  • “Of Fathers and Sons” Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme i Tobias N. Siebert
  • “RBG” Betsy West i Julie Cohen

Najbolji kratki dokumentarni film

  • “Black Sheep” Ed Perkins i Jonathan Chinn
  • “End Game” Rob Epstein i Jeffrey Friedman
  • “Lifeboat” Skye Fitzgerald i Bryn Mooser
  • “A Night at The Garden” Marshall Curry
  • “Period. End of Sentence.” Rayka Zehtabchi i Melissa Berton

Najbolja montaža

  • “BlacKkKlansman” Barry Alexander Brown
  • “Bohemian Rhapsody” John Ottman
  • “The Favourite” Yorgos Mavropsaridis
  • “Green Book” Patrick J. Don Vito
  • “Vice” Hank Corwin

Najbolji strani film (izvan engleskog jezika)

  • “Capernaum” Libanon
  • “Cold War” Poljska
  • “Never Look Away” Njemačka
  • “Roma” Meksiko
  • “Shoplifters” Japan

Najbolja šminka i frizura

  • “Border” Göran Lundströmi Pamela Goldammer
  • “Mary Queen of Scots” Jenny Shircore, Marc Pilcher i Jessica Brooks
  • “Vice” Greg Cannom, Kate Biscoe i Patricia DeHaney

Najbolja filmska glazba (originalna) 

  • “Black Panther” Ludwig Goransson
  • “BlacKkKlansman” Terence Blanchard
  • “If Beale Street Could Talk” Nicholas Britell
  • “Isle of Dogs” Alexandre Desplat
  • “Mary Poppins Returns” Marc Shaiman

Najbolja pjesma skladana za filma (originalna pjesma) 

  • “All The Stars” “Black Panther”
    Glazba: Mark Spears, Kendrick Lamar Duckworth i Anthony Tiffith; Tekst: Kendrick Lamar Duckworth, Anthony Tiffith i Solana Rowe
  • “I’ll Fight” “RBG”
    Glazba i tekst: Diane Warren
  • “The Place Where Lost Things Go” “Mary Poppins Returns”
    Glazba: Marc Shaiman; Tekst: Scott Wittman i Marc Shaiman
  • “Shallow” “A Star Is Born”
    Glazba i tekst: Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando i Andrew Wyatt
  • “When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” “The Ballad of Buster Scruggs”
    Glazba i tekst: David Rawlings and Gillian Welch

Najbolji film

  • “Black Panther” Kevin Feige, Producer
  • “BlacKkKlansman” Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele i Spike Lee, producenti
  • “Bohemian Rhapsody” Graham King, producent
  • “The Favourite” Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday i Yorgos Lanthimos, producenti
  • “Green Book” Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly i Nick Vallelonga, producenti
  • “Roma” Gabriela Rodríguez i Alfonso Cuarón, producenti
  • “A Star Is Born” Bill Gerber, Bradley Cooper i Lynette Howell Taylor, producenti
  • “Vice” Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adam McKay i Kevin Messick, producenti

Najbolja produkcija

  • “Black Panther” Produkcija: Hannah Beachler; Dizajn seta: Jay Hart
  • “The Favourite” Produkcija: Design: Fiona Crombie; Dizajn seta: Alice Felton
  • “First Man” Produkcija: Nathan Crowley; Dizajn seta: Kathy Lucas
  • “Mary Poppins Returns” Produkcija: John Myhre; Dizajn seta: Gordon Sim
  • “Roma” Produkcija: Eugenio Caballero; Dizajn seta: Bárbara Enríquez

Najbolji kratki animirani film

  • “Animal Behaviour” Alison Snowden i David Fine
  • “Bao” Domee Shi i Becky Neiman-Cobb
  • “Late Afternoon” Louise Bagnall i Nuria González Blanco
  • “One Small Step” Andrew Chesworth i Bobby Pontillas
  • “Weekends” Trevor Jimenez

Najbolji kratki igrani film

  • “Detainment” Vincent Lambe i Darren Mahon
  • “Fauve” Jeremy Comte i Maria Gracia Turgeon
  • “Marguerite” Marianne Farley i Marie-Hélène Panisset
  • “Mother” Rodrigo Sorogoyen i María del Puy Alvarado
  • “Skin” Guy Nattiv i Jaime Ray Newman

Najbolja obrada zvuka

  • “Black Panther” Benjamin A. Burtt i Steve Boeddeker
  • “Bohemian Rhapsody” John Warhurst i Nina Hartstone
  • “First Man” Ai-Ling Lee i Mildred Iatrou Morgan
  • “A Quiet Place” Ethan Van der Ryn i Erik Aadahl
  • “Roma” Sergio Díaz i Skip Lievsay

Najbolje miksanje zvuka

  • “Black Panther” Steve Boeddeker, Brandon Proctor i Peter Devlin
  • “Bohemian Rhapsody” Paul Massey, Tim Cavagin i John Casali
  • “First Man” Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee i Mary H. Ellis
  • “Roma” Skip Lievsay, Craig Henighan i José Antonio García
  • “A Star Is Born” Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder i Steve Morrow

Najbolji specijalni efekti

  • “Avengers: Infinity War” Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl i Dan Sudick
  • “Christopher Robin” Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones i Chris Corbould
  • “First Man” Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles i J.D. Schwalm
  • “Ready Player One” Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler i David Shirk
  • “Solo: A Star Wars Story” Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan i Dominic Tuohy

Najbolji prilagođeni scenarij

  • “The Ballad of Buster Scruggs” Joel Coen & Ethan Coen
  • “BlacKkKlansman” Charlie Wachtel & David Rabinowitz i Kevin Willmott & Spike Lee
  • “Can You Ever Forgive Me?” Nicole Holofcener & Jeff Whitty
  • “If Beale Street Could Talk” Barry Jenkins
  • “A Star Is Born” Eric Roth i Bradley Cooper & Will Fetters

Najbolji originalni scenarij

  • “The Favourite” Deborah Davis i Tony McNamara
  • “First Reformed” Paul Schrader
  • “Green Book” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
  • “Roma” Alfonso Cuarón
  • “Vice” Adam McKay