Skip to content Skip to footer

Stoned Jesus: “Neki bendovi misle da su marketing i izdavačke kuće jedino što trebaju pa zaborave pisati dobre pjesme”

Stoned Jesus se vraćaju u Hrvatsku što dovoljno govori o tome kako su prije primljeni kod hrvatske publike koju će sada obradovati s posebnim programom povodom 10. godišnjice benda.

Igor Sidorenko, pjevač benda Stoned Jesus izdvojio je vrijeme za Music Box uoči koncerta u Vintage Industrial Baru 2. listopada i dotaknuo se 10 godina benda, posebnog groovea u njihovom zvuku, repeticije u glazbi, te ukrajinske, američke i hrvatske stoner/gazbene scene.

10. vam je obljetnica. Jeste li zadovoljni kako se sve razvijalo do sada i koji su vaši panovi za budućnost?

“O da, bila je divlja vožnja! Imali smo i sreće usput, ali tu smo gdje jesmo samo zato što smo marljivo radili – neumoljivo, svakodnevno kao na nekakvoj pokretnoj traci što većinom niti nema veze s glazbom.”

Odakle vučete neke svoje utjecaje s obzirom da imate jedan zanimljivi pristup grooveu? Jeste li možda slušali krautrock ili je finalni zvuk došao kroz neke druge žanrove?

“Utjecaj krautrocka je vrlo primjetan na “Apathy”, zadnjoj pjesmi novog albuma “Pilgrims”. Ali čuje se dosta i utjecaj post-punka i naravno psihodelije. Moj najdraži primjer groovy, ali i zamršenog načina sviranja je Tool koji sviraju riffove u ludim taktovima. Ali zbog njihovih pjesama jednostavno moraš zamahivati glavom i tapkati nogom.”

Koji je vaš stav prema repeticiji u glazbi s obzirom da ste stvorili dosta dobar izričaj temeljen na mantričnoj repeticiji i hipnotičnim ritmovima?

“Vrlo je važna, pogotovo za “Pilgrims”, zato što je ova ploča posvećena beskrajnoj rutini odlaska na turneje. I ta repeticija reflektira onaj osjećaj kada zapneš u pakosnom krugu vožnja-tonske probe-svirka-spavanje i onda opet vožnja. Ujedno volim bendove kao što su Swans i Om, oni donose puno toga po pitanju ideje same repeticije i doista su kreativni u tom smislu.”

Kakva je scena po pitanju alternativnih ili underground žanrova u Ukrajini? Jeste li zadovoljni s time?

“Puno je mladih i talentiranih bendova poput momaka s kojima smo na turneji trenutno, Vovk. Ustvari, ovo je što Stoned Jesus žele raditi u zadnje vrijeme – uzmemo jedan ukrajinski bend za svaku turneju, pa smo već imali s nama Somali Yacht Club, Straytones i sada Vovk. Teško je u današnjem vremenu zainteresirati ljude s nepoznatim bendovima, tako da se ovi dečki moraju sami potruditi, a doista to i čine. Primjerice, ponovno ćemo ići na turneju sa Somalijem, te su i promotori i publika uzbuđeni što će ih ponovno vidjeti jer su se samo prije godinu dana pitali “tko su dečki koji su otvarali vaše koncerte?”. Vjerujem da je ovo način kako treba raditi – možemo pomoći i pomoći ćemo onim bendovima koji zaslužuju da ih se čuje.”

Koliko vaš međunarodni uspjeh pripada čnjenici da ste dio velike austrijske metal izdavačke kuće Mapalm Records?

“Ipak bih rekao da smo primjećeni od strane njih zato što smo doživjeli uspjeh prije nego što smo potpisali ugovor s njima hehehe.”

Mislite li da bi ikada potpisali za nekog američkog izdavača kako bi se probili i tamo na tržište?

“Ovo ima smisla, da. Cijelo tržište heavy glazbe je prezasićeno sada, stoga trebate najbolje ljude kako bi uspjeli. Nažalost, neki bendovi misle da su marketing i izdavačke kuće jedino što trebaju da bi postali netko, pa zaborave pisati dobre pjesme.”

Koje je vaše mišljenje o stoner scene preko oceana?

“Nisam baš zainteresiran za žanr. Štoviše, ne sviđaju mi se ideje podjele po žanrovima uopće, osobno preferiram segregaciju glazbe po vibeu, ne žanru. Mogu pustiti Van Der Graaf Generator, Joy Division i repera Dannyja Browna i opet će imati isti vibe, razumiješ?”

A o hrvatskoj stoner scene i sceni općenito? Koja su vaša iskustva do sada?

“Nisam čuo nešto previše toga, ali imate odličan bend koji se zove Umor. Opisani su kao doom metal bend, ali za mene zvuče kao super atmosferični Tool s Jimom Morrisonom na vokalu. Svirali smo s njima nekoliko puta prije, jako dobri ljudi i sjajni glazbenici.”

Razgovarao: Karlo Rafaneli

———

Novo gostovanje bratića iz Ukrajine kod još jednih solidnih frendova iz Vintage Industrial Bara zakazano je za 2. listopada. Ulaznice po pretprodajnoj cijeni od 75 kuna mogu se kupiti u Dirty Old Shopu, a na dan će koštati 90 kuna. Preko sustava Entrio u ponudi je i ulaznica za ovaj event te nastupe Nightstalkera 3.10. i Ufomammuta 16.10. u Močvari za samo 160 kn!

Foto: Promo