Otkrivene nominacije za 92. dodjelu nagrade Oscar!
13. siječnja 2020.
Music Box (7303 Članci)
Podijeli

Otkrivene nominacije za 92. dodjelu nagrade Oscar!

Dodjela 92. nagrada Oscar bit će održana u nedjelju 9. vlejače u Dolby theatreu u Hollywood & Highland Centru u Hollywoodu. Dodjela će se prenositi u 225 zemalja diljem svijeta.

Nominacije su otkrili glumac i producent John Cho te producentica, glumica i scenaristica Issa Rae. Za 92. nagradu Oscar nominirani su:

Najbolja muška glavna uloga

  • Antonio Banderas “Pain and Glory”
  • Leonardo DiCaprio “Once upon a Time…in Hollywood”
  • Adam Driver “Marriage Story”
  • Joaquin Phoenix “Joker”
  • Jonathan Pryce “The Two Popes”

Najbolja muška sporedna uloga

  • Tom Hanks “A Beautiful Day in the Neighborhood”
  • Anthony Hopkins “The Two Popes”
  • Al Pacino “The Irishman”
  • Joe Pesci “The Irishman”
  • Brad Pitt “Once upon a Time…in Hollywood”

Najbolja ženska glavna uloga

  • Cynthia Erivo “Harriet”
  • Scarlett Johansson “Marriage Story”
  • Saoirse Ronan “Little Women”
  • Charlize Theron “Bombshell”
  • Renée Zellweger “Judy”

Najbolja ženska sporedna uloga

  • Kathy Bates “Richard Jewell”
  • Laura Dern “Marriage Story”
  • Scarlett Johansson “Jojo Rabbit”
  • Florence Pugh “Little Women”
  • Margot Robbie “Bombshell”

Najbolji animirani film

  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World”; Dean DeBlois, Bradford Lewis i Bonnie Arnold
  • “I Lost My Body”; Jérémy Clapin i Marc du Pontavice
  • “Klaus”; Sergio Pablos, Jinko Gotoh i Marisa Román
  • “Missing Link”; Chris Butler, Arianne Sutner i Travis Knight
  • “Toy Story 4”; Josh Cooley, Mark Nielsen i Jonas Rivera

Najbolja fotografija

  • “The Irishman” Rodrigo Prieto
  • “Joker” Lawrence Sher
  • “The Lighthouse” Jarin Blaschke
  • “1917” Roger Deakins
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Robert Richardson

Najbolji dizajn kostima

  • “The Irishman” Sandy Powell i Christopher Peterson
  • “Jojo Rabbit” Mayes C. Rubeo
  • “Joker” Mark Bridges
  • “Little Women” Jacqueline Durran
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Arianne Phillips

Najbolji redatelj

  • “The Irishman” Martin Scorsese
  • “Joker” Todd Phillips
  • “1917” Sam Mendes
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Quentin Tarantino
  • “Parasite” Bong Joon Ho

Najbolji dokumentarni film

  • “American Factory”; Steven Bognar, Julia Reichert i Jeff Reichert
  • “The Cave”; Feras Fayyad, Kirstine Barfod i Sigrid Dyekjær
  • “The Edge of Democracy”; Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris i Tiago Pavan
  • “For Sama”; Waad al-Kateab i Edward Watts
  • “Honeyland”; Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska i Atanas Georgiev

Najbolji kratki dokumentarni film

  • “In the Absence”; Yi Seung-Jun i Gary Byung-Seok Kam
  • “Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”; Carol Dysinger i Elena Andreicheva
  • “Life Overtakes Me”; John Haptas i Kristine Samuelson
  • “St. Louis Superman”; Smriti Mundhra i Sami Khan
  • “Walk Run Cha-Cha”; Laura Nix i Colette Sandstedt

Najbolja montaža

  • “Ford v Ferrari”; Michael McCusker i Andrew Buckland
  • “The Irishman”; Thelma Schoonmaker
  • “Jojo Rabbit”; Tom Eagles
  • “Joker”; Jeff Groth
  • “Parasite”; Yang Jinmo

Najbolji film na stranom jeziku

  • “Corpus Christi” Poljska
  • “Honeyland” Sjeverna Makedonija
  • “Les Misérables” Francuska
  • “Pain and Glory” Španjolska
  • “Parasite” Južna Koreja

Najbolja šminka i frizura

  • “Bombshell”; Kazu Hiro, Anne Morgan i Vivian Baker
  • “Joker”; Nicki Ledermann i Kay Georgiou
  • “Judy”; Jeremy Woodhead
  • “Maleficent: Mistress of Evil”; Paul Gooch, Arjen Tuiten i David White
  • “1917”; Naomi Donne, Tristan Versluis i Rebecca Cole

Najbolja originalna glazba

  • “Joker” Hildur Guðnadóttir
  • “Little Women” Alexandre Desplat
  • “Marriage Story” Randy Newman
  • “1917” Thomas Newman
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker” John Williams

Najbolja glazba skladana za film (originalna pjesma)

  • “I Can’t Let You Throw Yourself Away” iz “Toy Story 4”
    Glazba i tekst Randyja Newmana
  • “(I’m Gonna) Love Me Again” iz “Rocketman”
    Glazba Eltona Johna; Tekst Bernieja Taupina
  • “I’m Standing With You” iz “Breakthrough”
    Glazba i tekst Diane Warren
  • “Into The Unknown” iz “Frozen II”
    Glazba i tekst Kristen Anderson-Lopez i Roberta Lopeza
  • “Stand Up” iz “Harriet”
    Glazba i tekst Joshuahe Briana Campbella i Cynthije Erivo

Najbolji film

  • “Ford v Ferrari”; producenti Peter Chernin, Jenno Topping i James Mangold
  • “The Irishman”; producenti Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal i Emma Tillinger Koskoff
  • “Jojo Rabbit”; producenti Carthew Neal i Taika Waititi
  • “Joker”; producenti Todd Phillips, Bradley Cooper i Emma Tillinger Koskoff
  • “Little Women”; producentica Amy Pascal
  • “Marriage Story”; producenti Noah Baumbach i David Heyman
  • “1917”; producenti Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren i Callum McDougall
  • “Once upon a Time…in Hollywood”; producenti David Heyman, Shannon McIntosh i Quentin Tarantino
  • “Parasite”; producenti Kwak Sin Ae i Bong Joon Ho

Najbolja scenografija

  • “The Irishman” Dizajn produkcije: Bob Shaw; Dekoracija seta: Regina Graves
  • “Jojo Rabbit” Dizajn produkcije: Ra Vincent; Dekoracija seta: Nora Sopková
  • “1917” Dizajn produkcije: Dennis Gassner; Dekoracija seta: Lee Sandales
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Dizajn produkcije: Barbara Ling; Dekoracija seta: Nancy Haigh
  • “Parasite” Dizajn produkcije: Lee Ha Jun; Dekoracija seta: Cho Won Woo

Najbolji kratki animirani film

  • “Dcera (Daughter)”; Daria Kashcheeva
  • “Hair Love”; Matthew A. Cherry i Karen Rupert Toliver
  • “Kitbull”; Rosana Sullivan i Kathryn Hendrickson
  • “Memorable”; Bruno Collet i Jean-François Le Corre
  • “Sister”; Siqi Song

Najbolji kratkometražni igrani film

  • “Brotherhood”; Meryam Joobeur i Maria Gracia Turgeon
  • “Nefta Football Club”; Yves Piat and Damien Megherbi
  • “The Neighbors’ Window”; Marshall Curry
  • “Saria”; Bryan Buckley and Matt Lefebvre
  • “A Sister”; Delphine Girard

Najbolja obrada zvuka

  • “Ford v Ferrari” Donald Sylvester
  • “Joker” Alan Robert Murray
  • “1917” Oliver Tarney i Rachael Tate
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Wylie Stateman
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker” Matthew Wood i David Acord

Najbolji mix zvuka

  • “Ad Astra” Gary Rydstrom, Tom Johnson i Mark Ulano
  • “Ford v Ferrari” Paul Massey, David Giammarco i Steven A. Morrow
  • “Joker” Tom Ozanich, Dean Zupancic i Tod Maitland
  • “1917” Mark Taylor i Stuart Wilson
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Michael Minkler, Christian P. Minkler i Mark Ulano

Najbolji vizualni efekti

  • “Avengers: Endgame” Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken i Dan Sudick
  • “The Irishman” Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser i Stephane Grabli
  • “The Lion King” Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones i Elliot Newman
  • “1917” Guillaume Rocheron, Greg Butler i Dominic Tuohy
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker” Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach i Dominic Tuohy

Najbolji adaptirani scenarij

  • “The Irishman”; scenarij Stevena Zailliana
  • “Jojo Rabbit”; scenarij Taike Waititija
  • “Joker”; scenaristi Todd Phillips & Scott Silver
  • “Little Women”; scenarij Grete Gerwig
  • “The Two Popes”; scenarij Anthonyja McCartena

Najbolji originalni scenarij

  • “Knives Out”; scenarij Riana Johnsona
  • “Marriage Story”; scenarij Noahe Baumbacha
  • “1917”; scenarij Sama Mendesa i Krysty Wilson-Cairns
  • “Once upon a Time…in Hollywood”; scenarij Quentina Tarantina
  • “Parasite”; scenarij Bonga Joona Hoa, Hana Jina Wona; priča Bonga Joona Hoa

Foto: Todd Wawrychuk/©A.M.P.A.S.