Očekivano “Nomadland” izdominirao dodjelama nagrada Oscar
26. travnja 2021.
Nikola Knežević (2486 Članci)
Podijeli

Očekivano “Nomadland” izdominirao dodjelama nagrada Oscar

Najsiromašnija dodjela, zbog globalne epidemije koronavirusa, ali ujedno prema mnogima i najmanje zanimljiva dodjela Oscara zbog manjka filmova uslijed zatvaranja kinodvorana diljem svijeta, održana je noćas (25.4./26.4.) u Los Angelesu.

Najviše nominacija imao je film “Mank” Davida Finchera, njih 10, ali je na kraju uspio uzeti samo dva zlatna kipića. Po šest nominacija imali su “Nomadland”, “The Father”, “Judas and the Black Messiah”, “Sound of Metal”, “The Trial of the Chicago 7” i “Minari”, ali je prvi na popisu jedini profitirao s tri osvojena Oscara u najjačim kategorijama, za najbolji film, najbolju režiju i najbolju glavnu žensku ulogu (Frances McDormand). Redateljica Chloé Zhao tako je postala prva nebijelkinja ili prva azijska osoba koja je osvojila Oscara, a isto tako je bilo i sa Zlatnim Globusom, što je veliki uspjeh. Ujedno je druga žena koja je osvojila Oscara u ovoj kategoriji, a prije nje to je postigla jedino Kathryn Bigelow za film “The Hurt Locker” 2010. godine.

Naša regija pozorno je pratila kategoriju Najbolji strani film zbog BiH filma “Quo Vadis, Aida”, ali je nažalost film ostao bez Oscara no to ne umanjuje veliki uspjeh BiH kinematografije koja prednjači na cijelom Balkanu po pitanju oscarovskih filmova.

Matt Petit / A.M.P.A.S.

Evo dobitnika u najvažnijim kategorijama:

Najbolji film

The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland – pobjednik
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Najbolja režija

Lee Isaac Chung, Minari
Emerald Fennell, Promising Young Woman
David Fincher, Mank
Chloé Zhao, Nomadland – pobjednica
Thomas Vinterberg, Another Round

Najbolja glavna muška uloga

Riz Ahmed, Sound Of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father – pobjednik
Gary Oldman, Mank
Steven Yeun, Minari

Najbolja glavna ženska uloga

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
Frances McDormand, Nomadland – pobjednica
Carey Mulligan, Promising Young Woman

Najbolja sporedna muška uloga

Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah – pobjednik
Leslie Odom Jr., One Night in Miami…
Paul Raci, Sound of Metal
LaKeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Najbolja ženska sporedna uloga

Maria Bakalova, Borat Subesquent Moviefilm
Glenn Close, Hillbilly Elegy
Olivia Colman, The Father
Amanda Seyfried, Mank
Yuh-jung Youn, Minari – pobjednica

Najbolji adaptirani scenarij

Borat Subsequent Moviefilm
The Father – pobjednik
Nomadland
One Night In Miami
The White Tiger

Najbolji originalni scenarij

Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman – pobjednik
Sound Of Metal
The Trial Of The Chicago 7

Najbolja originalna glazba

Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
Soul – pobjednik

Najbolja originalna pjesma

Will Ferrell and My Marianne – ‘Husavik’ from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
H.E.R. – ‘Fight For You’ from Judas and the Black Messiah – pobjednica
Laura Pausini – ‘lo Sì (Seen)’ from The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)
Leslie Odom Jr. – ‘Speak Now’ from One Night in Miami…
Celeste – ‘Hear My Voice’ from The Trial of the Chicago 7

Najbolji strani film

Another Round – pobjednik
Better Days
Collective
The Man Who Sold His Skin
Quo Vadis, Aida?

Sve dobitnike pogledajte OVDJE.

Foto: Todd Wawrychuk / A.M.P.A.S