Močvara će ponovno biti mjesto gdje će, samo godinu dana nakon zadnjeg nastupa, koncert održati Cinkuši, jedan od pionira hrvatske world music glazbe.
Što se sve promijenilo u godinu dana i kako će sve izgledati ovoga puta u Močvari, saznajemo od bubnjara Cinkuša, Marka Meštrovića.
Prije godinu dana ste rasprodali Močvaru pa vjerujem da vas raduje činjenica što se vraćate, pogotovo zbog toga što ste u međuvremenu dobili i Porina?
“Močvara nam uvijek daje nekakvu opuštenost u startu. Prošlogodišnji koncert je fakat bio pravo veselje, idemo sa namjerom da opet svi potpuno poludimo. Nastupi su uvijek jedinstveni, uvijek se dogodi neka unikatna konstelacija nas i publike pa će i ovaj nastup, sigurni smo, biti jedan od neponovljivih događaja.”
Album je sjajno prihvaćen od kritike, a kako je prihvaćen od publike, kako oni reagiraju na vašim koncertima na nove pjesme?
“Mislimo da je upravo to prava kvaliteta posla koji smo odradili s “Kravom”, pjesme na albumu, bez obzira na to koliko je dugo album nastajao, djeluju koherentno, da ne kažemo jednoobrazno i mislimo dok sviramo ne kužimo koja je stvar nova, a koja stara i to je nekako lijep osjećaj.”
Na albumu ste ostvarili suradnju i s jednim od najvećih kantautora naših prostora, Darkom Rundekom. Hoće li vam se i on pridružiti na koncertu u Močvari?
“Ako Darko navrati u Močvaru, slobodno se može popeti na stage, ili pak može izmigoljiti iz backstagea i pridružiti se, volimo misliti da se naš stage proteže sve do miks pulta, u stvari sve do šanka, možda je i u WC-ima i odvodnim cijevima…”
Sad je već dugi nit godina iza vas, no svih tih godina ste bili u samom vrhu hrvatske, nazvat u je, world music scene. Crpite inspiraciju iz krajeva poput Međimurja, Prigorja i Zagorja. Koliko su oni bogatom tradicijom, a da ni sami nismo svjesni?
“Definitivno naš relativni uspjeh, bolje reći dugovječnost, možemo zahvaliti raznolikosti i bogatstvu hrvatskog tradicionalnog muzičkog nasljeđa, ali i kulture općenito, tu je i kontekst u kojem se sve to nalazi, ovo područje zapadnog Balkana, zapada istočne Eerope ili istoka Srednje, kako god. Ove planine i ravnice imaju u sebi ogromnu količinu lude kontroverzne kolektivne memorije koja je morala iznjedriti neko ludilo, u muzičkom smislu znamo što znači ludilo.”
Je li kombiniranje tradicionalnog i modernog dovelo mlađu publiku do toga da razmišljaju u istom smjeru, čuvanju našeg kulturnog blaga? Jer znamo da se dosta njih okreću nekim modernim stvarima, pa i u glazbenom smislu. Dakle, ima li vaših nasljednika?
“Jedini način da se stvarno sačuvaju stari gruvovi je dati im novo ruho, glazba je živa stvar pa mora živjeti u ovom vremenu, ostaju komponente koje su dobre, ostalo otpada. Ne kažem da ne treba biti i drugačijih pristupa prezervacije narodnog blaga, svakako da, ali mi smo bend koji prije svega pokušava imati kontinuitet s energijom, dinamikom i atmosferom uradaka naših starih.”
I što poručujete publici koja će doći u Močvaru?
“Kažu da ako slika vrijedi tisuću riječi, onda zvuk vrijedi tisuću slika. Poručit ćemo im sa svirkom.”
Vrelo zvuka je projekt Močvare posvećen promociji etno/world music/tradicijske glazbe koji se odvija pod umjetničkim vodstvom Emira Fulurije, a u sklopu kojeg Cinkuši 28. prosinca nastupaju u ovom kultnom prostoru. Upad je u pretprodaji 40 kuna, a na dan događanja na blagajni kluba 50 kuna. Ulaznice potražite na prodajnim mjestima Entria.
Foto: Darko Drinovac