Skip to content Skip to footer

GLAZBENI “EL DORADO”: Priča o hamburškoj izdavačkoj kući Stag-O-Lee Records

Izdavačka kuća iz Beverungena (s trenutnim boravkom u Berlinu), Stag-O-Lee, osnovana 2008. odista je glazbeni “El Dorado”. Specijalizirani su za glazbu 1950-ih i s početka 1960-ih uključujući stilove poput rock’n’rolla, rockabillyja, rockin’ bluesa, rhythm & bluesa, exotice, early Jamajke i meni najdraži tyttishakera. Spasitelji zaboravljenog i izgubljenog glazbenog svijeta.

Ljubitelja ovakvog glazbenog izričaja i toga vremena ne nedostaje. Kod nas će se održati Medulinski Rockabilly festival od 30. 5. do 3. 6. (to ćemo još posebno najaviti), a slovenska scena je izuzetno jaka… No, dok zagriženi sljedbenici većinom poznaju sve nijanse rock’n’rolla, za ostale smrtnike predstavljamo paralelni svijet toga vremena. Naime, većina ljubitelja glazbe su upoznati sa snimcima koji su u većini slučajeva predstavljeni na brojnim kompilacijama većih izdavača i uglavnom se objavljuju isti hitovi koji su osvajali vrhove top lista prije otprilike sedam desetljeća. Izdavačka kuća Stag-O-Lee nudi nešto drugačije, a što će nekima upotpuniti sliku, dok će nekima otkriti svijet nepoznatih izvođača koji su često imali samo jedan singl za male i opskurne izdavače nedovoljno bogatima da se objavljeni materijal nađe na visokom mjestu u kolektivnoj svijesti koju zaslužuju.

Materijal koji se nalazi na njihovim nosačima zvuka (poglavito vinilu), singlovi su sakupljeni od strane kolekcionara na raznim buvljacima, tavanima i podrumima. Iznenađujuća je kvaliteta obrađenih snimaka, sjajno izveden mastering skinut s vinilnih singlova jer i te ploče su velika rijetkost, dok master vrpce vjerojatno više ili ne postoje ili čame u nekim mračnih uglovima. Čuče i čekaju svoju nesretnu sudbinu da završe na smeću. Većina ovih ploča su u vrhunskom stanju, pa gotovo da nema oštećenih (kao u slučaju nekih izdavača sličnog kalibra). Osim toga, pažljivo su odvojeni stilovi u raznim serijama nakon čijeg slušanja samo zazivaju potrebu slušatelja da ih čuje još. Neki od tih snimaka će biti gotovo isti kao neki već poznati hitovi, no ima mnoštvo “prljavih” snimaka s određenim pomakom prema garažnom zvuku, ponajviše zbog malih i često nedovoljno kvalitetno opremljenih studija.

Preslušavajući njihova izdanja, moram se zapitati, a odgovora neće biti, što je s tim umjetnicima, kako su završili, a vjerojatno i skončali, jer uzmimo se jednostavne matematike. Većina ovih aktera danas su (ukoliko su živi) u osmom desetljeću života. Mene su posebno dojmile serija “Trashcan Records” (autor je amsterdamski kolekcionar ploča Fedora Kieberta), zatim serija raznih DJ-a i kolekcionara u magišnom western putovanju kroz gradove duhova “Gunsmoke” ili “Buzzsaw Joint” također u režiji nekoliko autora kompilacija. Naravno, gledajući katalog, volio bih biti dio te priče jer čega god sam se dočepao zvuči sjajno. Pa možda i postanem ovom pričom.

Još jedan briljantni detalj, a jednako važan je njihov dizajn covera. Svi su vintage, retro, i samo bacite pogled na njih, znat ćete u koji svijet se možete upustiti. Mnoga izdanja su na formatu od 10” (ako to nekomu nešto znači), što daje dodatnu dozu nostalgije čisto radi pomisli kako su se mnoge ploče toga doba pojavljivale baš na tom formatu. U svakom detalju se pristupalu pomno i studiozno. Nije se dozvolio niti jedan pogrešan korak. Ploče sa svojim ovitkom izgledaju nostalgično i vrhunski su napravljeni tako da ga s uživanjem možete gledati za vrijeme preslušavanja albuma koji pruža pravi užitak od prvog do posljednjeg tona. Znači, za ljubitelje toga vremena i više nego topla preporuka uz link koji će, nadam se mnogi od vas barem kliknuti. I doći do saznanja kako je to vrijeme zvučalo daleko veselije i neopterećenije od današnjeg. Stag-O-Lee ne odustaje, ima već u pripremi nova izdanja koja će obradovati mnoge stare, ali i nove istraživače.