U nedjelju, 4. lipnja u multimedijskoj dvorani Gorgona zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti, uz izravan prijenos na Prvom programu Hrvatskog radija i live videostreaming bit će održan novi i završni koncert MIMO projekta ove sezone.
Riječ je o koncertu “Etno-cirkuski progresivni moderni jazz“ na kojem će se predstaviti Franz Kafka Ensemble i Mimika Orchestra!
Instrumentalni bend Franz Kafka Ensemble okupljen je oko grupe glazbenika sa zagrebačke nezavisne scene koji sviraju ili su svirali u bendovima kao što su Peach pit, Cul-De-Sac, Haustor, Porto Morto, Brujači i mnogi drugi. Glazba Franz Kafka Ensemble nije žanrovski ograničena pa se u njihovom zvuku mogu čuti zvuci afričkog kontinenta, slobodnih jazz improvizacija, matematički strukturirane rock glazbe, minimalizma, filmova francuskog novog vala i mnogi drugi. Sam kolektiv postoji 4 godine, ali su njegovi članovi surađivali na zajedničkim projektima decenijama, tako da se dobro poznaju i prepuštaju se stvaranju uzbudljive i nove glazbe bez zadrške.
Od zapaženijih nastupa može se izdvojiti onaj s Vlatko Stefanovski triom 2016. na zatvaranju Prilep Jazz Festivala, a sam ansambl također je aktivan i u stvaranju prateće glazbe za filmove, predstave i umjetničke performanse.
Franz Kafka Ensemble uskoro planira izdavanje prvog dugosvirajućeg albuma, a premijera materijala pripremljenog za album može se čuti upravo na ovom nastupu.
Mimika Orchestra
Mimika Orchestra je alternativni progresivni orkestar s jazz, folklornim i elektroničkim utjecajima kojeg vodi saksofonist i skladatelj Mak Murtić. Sastavljen od vokala, limenih i drvenih puhača, velike ritam sekcije i live elektronike, ovaj 20-eročlani orkestar izvodi Murtićevu trans-idiomatsku glazbu, koja slušatelje odvodi na pustolovinu, u kojoj se jazz stapa s drugim glazbenim vrstama i umjetničkim formama, pripovijedajući antropološke, kulturološke i mitološke priče prošlosti i budućnosti.
Orkestar na MIMO-u predstavlja kompozicije s nadolazećeg albuma “Divinities of the Earth and the Waters” koji je koncipiran kao pogrebna ceremonija koja se odvija u doba predindustrijskog Balkana.
Četvrta sezona MIMO-a drži se istog koncepta, družimo se jednom na mjesec (nedjeljom) od listopada 2016. do lipnja 2017. u dvorani Gorgona Muzeja suvremene umjetnosti, te na svakom od osam koncerata u sezoni – predstavljamo dva izvođača koji su odabrani prema tri osnovna kriterija: kvaliteta, autentičnost i nedovoljna zastupljenost u javnosti. Kako bismo publici što bolje predstavili glazbenike, tijekom koncertne stanke razgovaramo sa stručnim gostima iz svijeta glazbe koji komentiraju koncert, kao i same izvođače, te scenu općenito.
Sav prihod od donacija ide izvođačima.
Nakon koncerta se družimo na afteru u SpunkuKoncerti imaju izravni prijenos na Prvom programu Hrvatskog radija i video live stream na MIMO facebook stranici i mimo.com.hr. Posebnom ugođaju na koncertima pridonosi amfiteatarski oblik dvorane koji omogućuje posjetiteljima nesmetano praćenje procesa stvaranja glazbe uz kristalno čisti 3D zvuk.
MIMO su pokrenuli udruga ViBRa, platforma Free Stage i HRT zbog zajedničke težnje pozitivnim promjenama na hrvatskoj glazbenoj sceni. Važni i nezamjenjivi suradnici u projektu su MSU i Grafička škola Zagreb, a projekt podupire Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i HDS (Hrvatsko društvo skladatelja).