14 NBA momčadi pogođeno je tužbama u SAD-u koje navode da su bez dopuštenja koristile glazbu u promotivnim videima objavljenim na svojim kanalima društvenih medija i na službenoj web stranici NBA.com.
Tužbe, koje su podnijeli Kobalt Music Publishing, Artist Publishing Group i drugi, ciljaju na neke od najbolje rangiranih momčadi u sezoni 2023./2024., uključujući New York Knickse, Cleveland Cavalierse, Denver Nuggetse i Minnesota Timberwolvese. S tužbama se također suočavaju Atlanta Hawksi, Indiana Pacersi, Miami Heat, New Orleans Pelicans, Orlando Magic, Philadelphia 76ers, Phoenix Sunsi, Portland Trail Blazersi, Sacramento Kingsi i San Antonio Spursi.
Svih 14 tužbi podneseno je 18. srpnja Okružnom sudu SAD-a za južni okrug New Yorka, a sve one tvrde da timovi o kojima je riječ “nisu dobili licencu, autorizaciju ili suglasnost tužitelja” za sinkronizaciju glazbe zaštićene autorskim pravima s dotičnim videozapisima. Popis tužitelja izdavača ponešto varira od tužbe do tužbe, ovisno o pjesmama koje su navodno prekršene, ali sve pritužbe uključuju Kobalt Music Publishing, ekskluzivnog licencnog agenta za sve predmetne pjesme, navodi se u pravnim pritužbama izdavača.
Artist Publishing Group, izdavački ogranak Artist Partner Groupa koji je osnovao Mike Caren, imenovan je kao tužitelj u svim tužbama osim one protiv Miami Heata. U pritužbama se tvrdi da su NBA timovi “jako svjesni zaštite koju zakon o autorskim pravima u Sjedinjenim Državama pruža”, budući da svi imaju vlastita autorska prava.
NBA momčadi koriste “puni opseg pravne zaštite dostupne za (njihovo) vlastito intelektualno vlasništvo dok istovremeno svjesno i namjerno krše prava intelektualnog vlasništva tužitelja”, stoji u tužbama, koje sve dijele slične formulacije.
Žalba protiv New York Knicksa navodi 23 navodno prekršene pjesme koje su se pojavile u video zapisima na TikTok, Instagram i Facebook kanalima, kao i na NBA.com. Među pjesmama su Dua Lipiba “Don’t Start Now” i Busta Rhymesov “Put Your Hands Where My Eyes Could See”. Žalba protiv Orlando Magica navodi 37 navodno prekršenih pjesama, uključujući Major Lazerov megahit “Lean On” feat. MØ & DJ Snake, te pjesmu koju je snimila NBA legenda – Shaquille O’Neal “(I Know I Got) Skillz”, s njegovog debitantskog albuma iz 1993. godine. Žalba protiv Cleveland Cavsa navodi povredu 16 pjesama, uključujući 3LAU remiks “Into You” Ariane Grande i “Swalla” Jasona Derula, Nicki Minaj i Ty Dolla $igna. Žalba protiv Indiana Pacersa navodi povredu samo jedne pjesme – Austina Mahonea “Mmm Yeah” feat. Pitbull.
Od ponedjeljka (22. srpnja) mnogi, ako ne i svi videozapisi navedeni u tužbama više nisu bili dostupni za gledanje na TikToku, Instagramu, Facebooku i NBA.com. “Licenciranjem prava na reprodukciju, distribuciju i/ili javnu izvedbu videa, (NBA timovi) su naveli i potaknuli ove web stranice da izravno krše autorska prava tužitelja”, stoji u pritužbama.
Tužbe traže zakonski maksimum od 150.000 dolara po kršenju izravnog sudjelovanja i posrednog kršenja autorskih prava, što bi, ovisno o broju kršenja, moglo dovesti do štete u milijunima dolara za dotične NBA momčadi.Tužbe protiv košarkaških timova dolaze usred niza postupaka za kršenje autorskih prava od strane velikih igrača u glazbenoj industriji posljednjih tjedana.
Krajem lipnja diskografske kuće u vlasništvu tri velika glazbena velikana – Sony Music Group, Universal Music Group i Warner Music Group – tužile su tvrtke koje stoje iza AI glazbenih generatora Suno i Udio, tvrdeći da su te tehnologije bile uvježbane na glazbi zaštićenoj autorskim pravima bez dopuštenja vlasnika. Nedavno su sve tri velike kompanije, zajedno s ABKCO MUSIC-om, tužile Verizon, jednog od najvećih pružatelja internetskih usluga u SAD-u, za ono što su opisali kao “masovno kršenje autorskih prava koje su počinili deseci tisuća njegovih pretplatnika”.
Tužbe protiv tvrtki koje bez dopuštenja koriste glazbu u objavama na društvenim mrežama također su postale uobičajene u glazbenoj industriji posljednjih godina. Na primjer, 2021. Sony Music tužio je fitness brend Gymshark zbog kršenja 297 snimaka u oglasima. U svibnju je Sony Music podnio tužbu u SAD-u protiv Marriott Internationala, optužujući hotelsku tvrtku za “namjerno” kršenje autorskih prava u objavama na društvenim mrežama.
Izvor: MBW
Foto: Nikola Knežević