U 78. godini života umrla je glazbenica i pjevačica Marianne Faithfull, muza Micka Jaggera, poznata po hitu “As Tears Go By” i glavnoj ulozi u filmu “Djevojka na motoru”.
Bila je djevojka Micka Jaggera u 60-im godinama prošlog stoljeća i inspirirala je pjesme poput “Wild Horses” i “You Can’t Always Get What You Want”. U 70-ima je bila ovisna o heroinu da bi potom oživjela ponovno karijeru albumom “Broken English”.
I prije je imala problema sa zdravljem, od bulimije, preko raka dojke do emfizema uzrokovanog kroničnim pušenjem, da bi 2020. godine i teško oboljela od Covida-19 i bila hospitalizirana čak 22 dana. Liječnici su joj davali najgore prognoze, no uspjela se oporaviti i još snimiti album “She Walks in Beauty”.
Kako piše britanski BBC, bila je djevojka s plakata šezdesetih godina prošlog stoljeća koju je menadžer Rolling Stonesa izvukao iz mraka u dobi od 16 godina i dao joj “As Tears Go By”, prvu pjesmu koju su ikada napisali Jagger i Keith Richards. Njezina verzija je bila u lagana i prozračna folk-pop pjesma koja će obilježiti 60-e godine, ali i njezinu cijelu karijeru. Njezina afera s Jaggerom bila je burno popraćena u medijima nakon čega postaje ovisna o drogi te završava na ulicama Sohoa. No, 70-e su bile njezine godine, kada se vraća karijeri i pokazuje svoj nevjerojatan talent. Bila je nominirana i za Grammy za album “Broken English”. U kasnijim godinama surađivala je s PJ Harvey i Nickom Caveom, a tijekom kerijere i s Davidom Bowiejem, Louom Reedom, Metallicom, Damonom Albornom, Emmylou Harris i drugima.
Tri puta se udavala, za Johna Dunbara, Bena Brierlyja i Giorgioa Della Terzu, a iza sebe je ostavila sina Nicholasa Dunbara.
Izvor: BBC
Foto: Igor Jurilj