Skip to content Skip to footer

Glazba Tomislava Simovića za film “Gosti iz galaksije” u interpretacijama 11 umjetnika iz 9 zemalja

Elektronički soundtrack Tomislava Simovića za znanstveno-fantastični film Dušana Vukotića u obradama domaćih i međunarodnih glazbenika na albumu Visitors From The Galaxy Revisited (Original Motion Picture Soundtrack By Tomislav Simović Remixed)

Redatelj Dušan Vukotić, dobitnik Oscara za kratkometražni animirani film ‘Surogat’ i jedan od utemeljitelja Zagrebačke škole animacije, 1981. godine snimio je jedinstveni i danas kultni žanrovski hibrid. ‘Gosti iz galaksije’, film koji spaja znanstvenu-fantastiku, horror i dječji film, prvi je takav naslov u povijesti regionalne kinematografije. U naslovnim su ulogama Ksenija Prohaska, Žarko Potočnjak, Ljubiša Samardžić i Rene Bitorajac. Filmsko čudovište kreirao je slavni češki umjetnik Jan Švankmajer. Uz nagrade na specijaliziranim festivalima, u domaćim kinima nije ostvario značajne rezultate, te ga se unatoč impresivnoj ekipi glumaca i autora, nije smatralo velikim uspjehom. Moglo bi se reći i da je bio zapostavljen, sve do pojave novijih uzrasta filmofila ali i filmologa, koji ga drže iznimnim primjerom kultnog filma, te filmom koji zaslužuje i dublje teorijske analize. Vremenom se u fokusu javnosti našla i inovativna glazba kompozitora Tomislava Simovića, koju je zagrebačko-riječka izdavačka kuća Fox & His Friends restaurirala i objavila na vinilu 2017. godine. To ujedno je i prvi cjelovito objavljeni Simovićev soundtrack, glazba koja je također i prva u potpunosti elektronska i sintetička filmska partitura i to još za prvi hrvatski i jugoslavenski SF film.

Izdavačka kuća Fox & His Friends odlučila je ovaj soundtrack i sve njegove ideje i zvukove ponuditi hrvatskim i inozemnim glazbenicima i tako učiniti još jedan diskografski i kulturni poduhvat koji na ovim prostorima do sada nije rađen. U svijetu također nisu česta takva ‘tribute’ izdanja: dobili su ih samo najveći, između ostalih, Ennio Morricone, Steve Reich, Peter Thomas Orchestra i drugi. Ovakva posveta autoru, tražila je od 11 autora iz 9 zemalja da na temelju glazbe Tomislava Simovića iz filma ‘Gosti iz galaksije’ skladaju i snime svoju glazbu, koja je direktna inspiracija, prerada, obrada, remix, reinterpretacija ili sasvim nova kompozicija. Urednici izdanja ‘Visitors From The Galaxy Revisited’ Željko Luketić i Leri Ahel autorima su ponudili žanrovski odriješene ruke, tako da je finalan rezultat iznimno zanimljiva kombinacija apstrakne, ambijentalne, ali i plesne i moderne elektronske glazbe. U 75 minuta materijala izmjenjuju se i različiti pristupi skladanju i ideji ‘remixa’, a sve je otisnuto na dvostrukom LP albumu kojeg prati i posebna oprema: tekst i detaljan uvodnik izdanja, do sada neviđene fotografije iz filma i grafička obrada dizajnerice Sare Pavleković Preis koja je bila inspirirana legendarnim i u Europi cijenjenim japanskim izdanjima ploča. Album je otisnut i ‘izravno rezan’ posebnom audiofilskom tehnikom zvanom Direct Metal Mastering (DMM) u slavnom njemačkom studiju Pauler Acoustics iz kojega su izašli i albumi Franka Zappe, The Rolling Stonesa, Neila Younga, Primal Scream i drugih.

Visitors From The Galaxy Revisited posveta je Tomislavu Simoviću (1931. – 2014.), autoru preko 300 partitura za film, radio i televiziju, autoru slavne teme za animirani serijal ‘Profesor Baltazar’, kompozitoru Zagrebačke škole animacije i također, kompozitoru sa kojime su radile i pop-zvijezde poput Ive Robića, Tereze Kesovije, Arsena Dedića, Višnje Korbar, Lole Novaković i Drage Diklića. Simović je imao i svoj nadaleko poznati jazz-orkestar, te surađivao sa uglednim glazbenicima poput Igora Savina, Zlatka Tanodija, Petka Kantardžijeva, Ozrena Depola i Freda Došeka.

Pozivu izdavačke kuće Fox & His Friends odazvali su se brojni suvremeni autori: braća Alen i Nenad Sinkauz iz Hrvatske (dobitnici brojnih nagrada za soundtrack ‘Zvizdan’ za film Dalibora Matanića i pokretači festivala Audioart), Goran Vejvoda (danas francuski i američki multimedijalni umjetnik, prije toga glazbenik i suradnik u beogradskim skupinama Kozmetika, Idoli, Šarlo akrobata, D’Boys, Bebi Dol), Timothy Fife (američki glazbenik koji je radio glazbu za filmove Paula Schradera, Herschella Gordona Lewisa i Troma Pictures, dok danas snima za izdavačke kuće Death Waltz, Polytechnic Youth i Spun Out of Control), Credit 00 (Alexander Dorn, glazbeni i vizualni umjetnik iz Njemačke i gost Dimensions Festivala), Tapan (Goran Simonoski i Nebojša Bogdanović iz Beograda koje mediji nazivaju ‘electro-etno-jazz senzacija’, ponajviše zbog improvizacija i dodavanja orijentalnih zvukova), Anatolian Weapons (Aggelos Baltas iz Grčke, glazbenik i DJ, ljubimac klupske i plesne publike koji je prošle godine nastupio i u Zagrebu), Drvg Cvltvre (Vincent Koreman iz Nizozemske već je desetak godina u vrhu acid, no wave i eksperimentalne house glazbe), Repeated Viewing (Alan Sinclair iz Ujedinjenog Kraljevstva cijenjeni je predstavnik nove struje glazbenika koji su direktno inspirirani filmskim soundtrackovima 70-tih i 80-tih godina), Heinrich Dressel (ili Valerio Lombardozzi iz Italije, elektronski je producent iz Rima, vlasnik cijenjene izdavačke kuće Minimal Rome), Ali Renault (DJ i producent iz Londona) i Security DJ, francuski glazbenik koji istražuje plesnu i break glazbu.

Foto: Igor Lekšić

Svi ovi autori našli su inspiraciju u glazbi Tomislava Simovića za film ‘Gosti iz galaksije’ (u internacionalnoj distribuciji poznati i kao „Monstrum Z Galaxie Arkana”, “Gäste Aus Der Galaxis”, “I Visitatori Della Galassia Arcana”, “Goście Z Galaktyki Arkana” i „Los Visitantes De La Galaxia“), stvorili vlastite kompozicije te koristili i bazu zvukova koju je Simović snimio za potrebe Vukotićeve produkcije. Nastao je Visitors From The Galaxy Revisited, unikatan album i jedinstvena posveta, audiofilski vinil kojega je moguće slušati u klubu ili u vlastitom domu. On je ujedno i soundtrack jednog novog filma čiji su ‘Gosti iz galaksije’ tek početak. Valja spomenuti da niti jedan hrvatski ili regionalni kompozitor filmske (i ne samo filmske) glazbe do danas nije dobio ovakvo internacionalno priznanje. Za distribuciju izdanja zadužen je Clone NL (Nizozemska), a novitet je i da izdanja izdavačke kuće Fox & His Friends odnedavno možete naći i na svim digitalnim platformama. Narudžbe su moguće i direktno od izdavača na foxandhisfriends.bigcartel.com i foxandhisfriends.bandcamp.com.

Foto: Florence De Montgolfier