Glazbene nagrade u Hrvatskoj, zbog svojih nelogičnosti i čestih spekulacija, više nisu postale posebno interesantne, a bogami niti relevantne za nekog glazbenika. Iako svi znamo za onu razvikanu – nagrade nisu bitne, ali je lijepo osvojiti koju.
Za razliku od Rock&Off nagrada, dodjela Porina šeta od grada do grada pa je ove godine to bio Karlovac gdje je upriličen cijeli tjedan ove nagrade s raznim događanjima. Najvažniji dio održan je u petak navečer kada su i dodijeljene nagrade. Baby Lasagna je sa suradnicima odnio četiri Porina, za pjesmu godine, za najbolju mušku vokalnu izvedbu, za najbolji spot (Elizabeta Ružić; “Rim tim tagi dim”) i za najboljeg novog izvođača. Chui sa suradnicima također ima četiri Porina, za najbolji instrumentalni album (izvan klasične i jazz glazbe), za najbolje likovno oblikovanje albuma i za najbolju snimku tog istog albuma “Do zvijezda” dok su dobili Porina i za najbolju instrumentalnu izvedbu (“Tvrdi sicevi”). Goran Bare & Majke sa suradnicima su trijumfirali dva puta, za najbolju izvedbu grupe s vokalom (“Noćas prelazim rijeku” s albuma “Live in London”) te za najbolji koncertni album (maloprije spomenuti). Psihomodo pop imaju album godine (“Vjerujem u čuda”) i najbolji rock album godine. Najbolji pop album ima Mia Dimšić (“Društvena pravila”). Najbolji album alternativne glazbe imaju Ogenj (“RepubliKaj”), a The Siids najbolji album elektroničke glazbe (“II”). Natali Dizdar je dobila Porin za najbolju žensku vokalnu izvedbu (“Dobro je sve” s albuma “Zadnji dan ljeta”), a Ana Širić i Damir Urban za najbolju vokalnu suradnju (“Kažu svi da izmišljam”). Najbolji album jazz glazbe ima Miron Hauser (“Moja kuba”) koji je izveo Jazz orkestar HRT-a, najbolju jazz skladbu Petar Ćulibrk i Filip Pavić (“Sail Away”), a najbolju izvedbu jazz glazbe Darko Jurković Charlie (“Cathedrals”). Tamara Obrovac i Stefan Battaglia imaju najbolji world music album “Apoxyomenos Recomposed”. Porina za životno djelo dobili su Meri Cetinić i skladatelj Zlatko Tanodi. Ostale dobitnike pogledajte OVDJE.
Gledam cijeli ovaj popis i jasno je da se sitnice svake godine mijenjaju, mali broj njih je doista zaslužio Porina, većinom isti glazbenici svake godine osvajaju nagrade pa bi onaj koji to prati sa strane zaključio da se hrvatska glazbena scena sastoji od 30-ak glazbenika. Najviše se to osjeti kod onih koji svake godine diskografski i kvalitetom sve više padaju, dok i dalje dobivaju Porine, čast izuzecima. Glasači Porina nisu poznavatelji hrvatske glazbene scene, opet ću reći čast izuzecima, glasaju za one koje znaju, ne za one čija je glazba doista najbolja i najreprezentativnija u godini iza nas. Pjesme i albumi se ne slušaju, što znači da se glasači Porina, opet ću reći čast izuzecima, ne bave glazbom u punom smislu riječi, nego samo odabranom glazbom. Isto vam je to kao i nagrade Oscar, ne morate ništa preslušati ili pregledali da bi glasovali. Iako, velika je razlika između ove dvije nagrade, a to je da je Hrvatska mala zemlja i ako predstavnici našeg i ostalih glazbenih portala u Hrvatskoj svake godine mogu poslušati sve objavljene albume, svatko u svojoj domeni i ako ti isti glazbeni kritičari i novinari svake godine imaju drugačije glazbenike na top listi najboljih albuma, a ova Porinovska svake godine skoro pa iste, onda je sve jasno. Čestitke dobitnicima!